אין ספק שהסיפור שמסעיר את הרשת יותר מכל בימים אלו, זו הסגירה של דף הפייסבוק הפופולארי "סטטוסים מצייצים" שנוהל ותופעל ע"י אבי ועדי לן.        עם כל הצער שבדבר, יש כמה לקחים חשובים שצריך להפנים מהסיפור הזה.

To make a long story short

סטטוסים מצייצים לא בכדי הפך ל"סמל סטאטוס" בפייסבוקיה הישראלית, כשמאז הקמתו ב- 2010 הפך לסמן הויראליות בפייסבוק, כשלאחרונה עבר את 700,000 העוקבים וכל סטטוס שהועלה בדף זכה מיד לאלפי שיתופים ותגובות.  אבי לן ציין שלדף חשיפה של למעלה מ- 3 מיליון גולשים בשבוע!  קופירייטרים ואנשי מדיה רבים ניסו באופן תמידי לפצח את נוסחת הויראליות ולכתוב את אותו סטטוס שנון שיזכה אותם בפרסום בסטטוסים מצייצים ויגדיל את החשיפה אליהם לעשרות אלפי גולשים נוספים.

עם הזמן, חיפש אבי לן דרך למנף את ההצלחה והחל להשתמש בכלי השיווקי רב העוצמה שלו – סטטוסים ממומנים ללא ידיעת הקהל הרחב. לאחרונה פרסם "גלובס" כתבת תחקיר, בה פרסם את מחירון הסטטוסים הממומנים של אבי לן מסטטוסים מצייצים וזמן קצר אחר כך, הוסר הדף מפייסבוק.  נעשו עוד מספר ניסיונות התנצלות של אבי לן, שהודה בפומבי שאכן השתמש בדף על מנת למכור למפרסמים גישה לקהל הרחב, אך פייסבוק העולמית החליטה לא לחזור בה ולסגור את הדף לצמיתות.

למה זה קרה?

אבי לן מתנהג כשה תמים בימים אלו ומנסה למשוך אליו את האהדה הציבורית הישראלית, בתואנה שסוגרים לנו כלי תקשורת של ההמונים.  אבי לן הוא אכן שה תמים או לפחות מנסה לצייר את עצמו כזה.  הוא שה תמים אם הוא לא יודע שלפייסבוק יש כללים מה מותר ומה אסור.  ורשום שם בצורה ברורה שאין להשתמש בדפי פייסבוק על מנת לפרסם צד שלישי ללא אישור של פייסבוק.  כלומר אני לא יכול לנצל את כוח הדף שלי בפייסבוק על מנת לפרסם גורם נוסף ולעשות כסף על חשבונה של פייסבוק.

לקח ראשון: דפי פייסבוק שייכים למארק צוקרברג לא למנהלי הדף

בתחילת המאמר ציינתי שהדף סטטוסים מצייצים נוהל ותופעל ע"י אבי ועדי לן.  לא רשמתי בבעלות אבי לן, כי אף דף בפייסבוק בבעלות הגולש המתפעל אותו.  כשאנחנו יוצרים דף בפייסבוק, אנחנו למעשה שוכרים אותו מפייסבוק וצריכים לעמוד בהנחיות שלה על מנת להמשיך לתחזק אותו.  אז נכון שאבי לן "עבד בשביל פייסבוק" בשנים האחרונות ביצירת דף עם מאות אלפי עוקבים – אך הוא עדיין היה צריך להבין שהדף לא שייך לו – וזו הסכנה הגדולה והחשובה שיש להפנים מכל הסיפור הזה –  דף פייסבוק, פופולארי ואיכותי ככל שיהיה, לא שייך לכם.  הוא שייך למארק צוקרברג.

על כן אסטרטגיית השיווק חייבת להתבסס על אתר אינטרנט ששייך לכם.  פייסבוק היא כלי מדהים למשוך תנועת גולשים המונית לאתר – אך בשום פנים ואופן אין לבסס את כל האסטרטגיה השיווקית שלכם על דף פייסבוק.  כך, כרעם ביום בהיר, כל המודל העסקי שלכם עלול להתרסק.

אמר נכון יאנקו במאמר ב- ICE, שאבי לן היה צריך לפעול בדומה לעמרי חיון, שמנצל אף הוא את הבמה של פייסבוק למשוך אלפי גולשים לאתר שלו.  עמרי חיון להבדיל מלן, הבין שהאתר שייך לו והרבה יותר קל למנף את ההצלחה כשמדובר באתר שלך ובאפשרותך לפרסם בו פרסומות באופן גלוי.  יש מודלים כאלו בכל העולם, תסתכלו על Buzzfeed  או playbuzz  שאול אולמרט, שמושכים מיליוני גולשים מפייסבוק לאתר שלהם בדרכים חוקיות ונהנים מתנועת גולשים אדירה שמגדילה את ההכנסות שלהם.

אבי לן במקרה הזה אכן יצא נאיבי,  אם הוא אכן חשב שיוכל להמשיך לפעול בדרך זו לאורך זמן.  הוא לא צפה נכון ולא יצר לעצמו פלטפורמה בדמות אתר אינטרנט אטרקטיבי בצמוד לדף.

לקח שני: סטטוסים מצייצים הוא בטח לא היחיד שעושה זאת

בימים האחרונים אנו עדים למתקפה חזיתית של אבי לן על עדי סופר תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל, בה תוקף לן את התנהלותה של פייסבוק ואף קובע שהוא לא היחיד שמוכר תוכן ממומן במסווה.

התמונה שפרסם אבי לן במסגרת הפוסט שלו (מאז הוא כבר הספיק להוריד אותו, אני מניח מהחשש שמא יסירו גם את הפרופיל האישי שלו מפייסבוק):

ותודה למיכל מורנו מקבוצת מקצועני פרסום בגוגל , שהספיקה לתעד את הפוסט לפני שנגנז:

adi teeni post

 

adi2

 

אגב, שימו לב לתגובה האחרונה על הפוסט, שהזהירה את אבי שהפוסט הנ"ל עשוי לגרום לפייסבוק לסגור גם את הפרופיל האישי שלו – מה שאכן קרה בשלב מאוחר יותר.

היום מתברר שפייסבוק סגרה גם את הפרופילים האישיים של אבי ועדי לן.  הם עדיין קיימים אך אין גישה אליהם או אפשרות לפרסם בהם.   במקרה הזה לדעתי זו פשוט שערורייה והגזמה של פייסבוק.

על זה נאמר:  "הכתובת הייתה על הקיר".

 

 

 

 

מנכ"לית פייסבוק בתגובה על כל האירוע אמרה שמי שסוטה מהמדיניות של פייסבוק – הדף שלו יוסר.

אכן מציק בכל הסיפור הזה, המהירות שבה נסגר הדף של לן.  בינינו, וכולם יודעים את זה, אמצעי התקשורת השונים דוחפים לנו תוכן שיווקי בכל רגע אפשרי.  כשרשום על זה Sponsored אנו מקבלים זאת בסלחנות.

אגב, בארה"ב, באתרים כמו buzzfeed למשל, גם כשיש תוכן ממומן במסגרת התכנים באתר –רשום עליו בפירוש שהוא כזה.

 

publishing parner

 

אמנם אתרים כמו YNET או גלובס אינם עושים את המעשה שאבי לן עשה ומפרסמים בפייסבוק תוכן ממומן של גורם צד שלישי.   אך למעשה, המצב באתרים אלה אף הרבה יותר חמור מכך – כולנו יודעים שמאחורי חלק גדול מהתכנים שמפורסמים באתרים הגדולים עומדת אג'נדה של מפרסם מסוים.

הציבור מספיק חכם לדעת שיש אינטרסנטים ולוביסטים שמחדירים מסרים סמויים באמצעות מאמרים ותחקירים כאלו ואחרים.    המתקפה של רני רהב בימים האחרונים על אבי לן רק ממחישה את זה.

איך אומרים, תמונה שווה אלף מילים.  יואב בן פורת ממחיש את זה בתמונה הבאה.

 

ybp

 

 

בהקשר זה אני מבין את הזעקה של אבי לן, שאפשר להגיד שנעשה לו סיכול ממוקד ע"י כלי תקשורת אחרים.  ההבדל היחידי בינו לבינם זה שהם עושים זאת בצורה יותר חכמה ולא באופן גלוי על גבי תוכן שהם כותבים בדפי פייסבוק.

 

 

 

לקח שלישי: חוסר הפרגון הישראלי

באמת שיש לי המון מה לומר על הנאיביות או "הטפשות" של אבי לן בכל הפעילות הזו. אך לצד כל הביקורת צריך גם לדעת לפרגן למישהו שהצליח ליצור את הדף המצליח והויראלי ביותר בישראל, שהפך לכלי תקשורת רב עוצמה.  את זה הוא בנה במו ידיו ואי אפשר לקחת את זה ממנו.

צריך גם לזכור שסטטוסים מצייצים נתן במה להמון נושאים חשובים שלא היינו נחשפים אליהם אילולא החשיפה שהם קיבלו בדף.

אין ספק שאבי לן לא מתנהל נכון בימים האחרונים ואף מצליח להגדיל את התסיסה נגדו.   אך עדיין חורה מאוד לראות את התגובה הישראלית למתרחש.    זו לא הפעם הראשונה שאנו עדים לחוסר הפרגון הישראלי.  לישראלים משום מה קשה לפרגן לישראלים אחרים שמצליחים מאוד וכמעט תמיד נראה המון תגובות מתריסות ופוגעניות נגד אדם כזה או אחר.

לצערי זוהי פניה של החברה הישראלית,  מצד אחד חברה שנשלטת ע"י בעלי הון שעושים מה שהם רוצים וכשמישהו לוקח מעט מההגמוניה שלהם – מהר מאוד מקצצים לו את הכנפיים, מצד שני חברה שלא יודעת לפרגן למישהו שמצליח.  אין ספק שאבי לן עשה המון טעויות, אבל רצח האופי שעושים לו ברשת עכשיו, בינינו, קצת מוגזם!

 

 

צריכים תוכן מעולה לאתר שלכם?

AD תוכן ומדיה מתמחה במתן פתרונות תוכן. בעזרת שירותי התוכן שלנו תוכלו לקדם את האתר שלכם בתוצאות החיפוש של GOOGLE וגם להגדיל את כמות הלקוחות שפונים אליכם דרך האתר.

10 תגובות
 1. גל אפרתי
  גל אפרתי אומר:

  אני מסכימה איתך לגבי הלקחים הראשון והשני. לגבי הלקח השלישי אין לשכוח שמלבד זה שאבי לן עבר על חוקי פייסבוק, הוא גם תחמן את ציבור הגולשים בדף שלו בפייסבוק ועשה כסף על גבם ועל גבי הסטטוסים שלהם. יש כאן עשרות אלפי גולשים שפשוט נעלבו ובצדק.

  הגב
  • אנידור חקק
   אנידור חקק אומר:

   אני מקבל את כל הדעות של הגולשים שנפגעו. יש לי לא מעט ביקורת על אבי לן ודרך ההתנהלות שלו, הסטטוסים המגמתיים שהיו ועוד…
   אך עדיין, לראות את רצח האופי שעושים לו, כששוכחים שהדף הזה גם קידם המון יוזמות חיוביות, מוגזם

   הגב
   • גל אפרתי
    גל אפרתי אומר:

    מוגזם או לא – אי אפשר לבטל את את התחושות של אנשים. אם מישהו היה נחמד אליך ואז גילית שכל הזמן הוא בוחש מאחורי הגב שלך זה רלוונטי כמה יוזמות חיוביות העמוד קידם? האיש צריך ניהול משברים ויפה שעה אחת קודם.

    הגב
 2. יותם
  יותם אומר:

  אני חושב שאבי לן יותר חצוף מחצוף, משום שהוא ידע שהוא עושה משהו לא חוקי ובניגוד למדיניות של פייסבוק. במקום להמתין על הגדר ולראות מה פייסבוק מחליטים לגבי העמוד שלו (יכול להיות שהוא מחזירים לו אותו) הוא יצא למתקפה כנגד פייסבוק, מתקפה אישית כנגד המנכ"לית של פייסבוק בישראל עם אמירות של "רציתם במלחמה, קיבלתם מלחמה" ועוד כל מיני דברים. במקום לקחת את האשמה עליו, לבוא ולצאת כנגדם? אני חושב שכל התקפוה הזאת הוא הרוויח אולי אפילו יותר ממה שהציבור הישראלי הרוויח ולכן הוא כל כך נלחם על זה עכשיו. ודווקא זה בעיניי הישראלי המכוער.

  הגב
  • אנידור חקק
   אנידור חקק אומר:

   ההתנהלות של אבי לן מרגע הסרת הדף – מאוד בעייתית.
   לדעתי הוא מקומם עליו את כולם יותר ממה שהיה קודם.
   מצד שני, הוא במלחמה על השם והעסק שלו עכשיו…
   הוא עושה שגיאות רבות לדעתי בימים אלו והיה ראוי אם ייקח נשימה, יתייעץ וישקול שוב את צעדיו.
   אני לא כל כך בטוח שיש לו יותר מדי ברירות. הוא חרג מהנהלים של פייסבוק ואף הודה בכך בפומבי
   לפייסבוק אין ברירה במקרה הזה

   הגב
   • יותם
    יותם אומר:

    כפי שאני קראתי והבנתי, לפני ההסרה היו אזהרות והתראות של פייסבוק לאבי לן, אבל כמו כל ישראלי חצוף שמים פס על חוקים ועל המדיניות וזה מה שקורה. לא מדובר כאן על איזה ילד שפתח עמוד פייסבוק, מדובר כאן על עיתונאי לשעבר, שיודע את החוקים ואני בטוח גם את המדיניות והפר אותם ברגל גסה. אני מסכים עם הכותבת גל שכתבה כאן שאב לן עשה כסף על חשבון הגולשים ולכן כרגע הם מפנים לו עורף.

    הגב
 3. איתי
  איתי אומר:

  עם יד על הלב, אני חושב שזה הפסד שלנו.

  זוהי הפלטפורמה היחידה שלא הייתה קשורה לגוף תקשורת גדול או לבעל אינטרס והיא בין היחידות שאפשרה לאזרח הקטן להתמודד מול הגופים הגדולים בתקשורת.

  כיום כמעט כל גוף תקשורת מגובה בקשרים עסקיים או הון-שלטון וכל דבר לפני שיוצא החוצה עובר הרבה מאוד ידים ועיניים.

  פייסבוק פה הרבה יותר צבועה, ומראה את הצד האפל שלה שלא מפחדת לעשות שרירים לקטנים (בדיוק כמו גוגל או אפל שביום בהיר מחליטים להוציא אפליקציה מהסטור)

  הגב
  • אנידור חקק
   אנידור חקק אומר:

   איתי , מסכים אתך שבאיזשהו מקום ההפסד הוא גם שלנו.
   הבעיה במדינה שלנו, שכל גוף שמקבל קצת כוח, מקבל גם שכרון כוח.
   אבי לן עשה משהו לגיטימי באופן עקרוני, ניסה להתפרנס בכבוד מהעמל הרב שלו.
   הבעיה שהוא לא עשה את זה נכון. הוא עשה זאת בגישה ישראלית של התעלמות מאזהרות של פייסבוק,
   ועל הדרך איבד את ציבור הגולשים – שזה הנכס הכי גדול שהיה לו.
   אבי לן כבר לא יצליח לשחזר את זה, קודם כל הוא היה נאיבי וחשב שיוכל להסתדר עם דף פייסבוק בלבד ללא אתר
   ודבר שני בגלל שהוא היה יהיר וקצת נהנה משכרון הכוח שלו

   הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *