הפוסט הבא אינו נרשם במטרה ללמד אתכם טיפ או מידע על קידום אתרים, הפוסט הזה בא להסביר לכל הלקוחות הישראלים מהי עבודת קידום אתרים – ולמה אי התייחסות ראויה למקצוע זה, בסופו של תהליך רק תפגע בהם.

הפוסט נכתב בעקבות ניסיון ועבודה עם לקוחות קידום אתרים במשך 3 השנים האחרונות.

הלקוח הישראלי

בחודשים הראשונים, כשהתחלתי לקבל על עצמי לקוחות של קידום אתרים בארץ, פגשתי והכרתי הרבה מאוד אנשים מבריקים מקהילת האינטרנט בארץ.  ביניהם מפתחים ובוני אתרים, מקדמי אתרים ואנשי תוכן.

אחד מהם אמר לי כבר בתחילת עבודתי, שהוא מתמקד אך ורק בפעילות קידום ללקוחות בחו"ל.   מלבד אפשרויות הביקוש העצומות, שאלתי אותו מה הסיבה לכך?   הוא ענה לי שהסיבה היא פשוטה – חוסר רצון להתעסק עם הלקוח הישראלי.

שלוש שנים של התעסקות עם הלקוח הישראלי, ואני יכול להגיד לכם שיש משהו בדבריו.

הבעיה הראשונית והעיקרית בהתייחסותו של הלקוח הישראלי היא תחושת ה"כולם מנסים לדפוק אותי".   זה נכון שלא חסרות גזרות כלכליות ומוצרים יקרים ללא שום סיבה מיוחדת במדינה הזאת, אך זו בהחלט לא סיבה לנסות כל היום לעשוק את הספק שמספק לכם את העבודה במינימום תשלום ובמקסימום דרישות.

הלקוח הישראלי הממוצע, הוא לקוח בעל דרישות בלתי פוסקות.

זה נכון שהלקוח משלם לנו למעשה על עבודת קידום אתרים, אך למעשה הוא מבקש ומקבל יועץ ותומך אישי לכל מה שקשור לאינטרנט.

תשאלו כמה ממקדמי האתרים צריכים להתעסק ביומיום בשלל פעולות שלא קשורות לקידום אתרים כגון: הזנה והעלאת תכנים ותמונות לאתר, עזרה בתפעול בעיות אינטרנט ועוד..  בסופו של דבר בעלי האתרים נשארים בקשר רציף אך ורק עם מקדם האתרים שלהם, שנדרש גם לטפל בנושאים כמו חידוש הדומיין שלהם, אחסון האתר שלהם ועוד..

זה מה שמוביל אותי להסביר מה בעצם עושים מקדמי אתרים?

seoמקדם אתרים הנו מקצוע שהפך לפופולארי מתחילת שנות ה- 2000, כשהציבור הרחב הבין כמה כוח יש למנוע החיפוש של גוגל.

למעשה, משנה לשנה, הולך והופך תפקידו של מקדם אתרים לקשה ומורכב יותר, כשהוא נדרש להתמודד בצורה יצירתית עם השינויים התכופים שגוגל מבצע באלגוריתם דירוג האתרים שלו.

מקדם אתרים כיום הוא למעשה מנהל שירותי האינטרנט של הלקוח.  בסופו של יום, מקדם האתרים יהיה זה שיתעסק באופן שוטף עם אחזקת האתר וקידומו ברשת.  הסיבה היא פשוטה, במרבית הארגונים (רוצה לומר אצל מרבית הלקוחות הישראלים) אין מחלקת אינטרנט מפותחת שתתעסק בכל הנדרש בתפעול ואחזקת האתר באינטרנט.

כך הופך מקדם אתרים לחלק אינטגרלי וחשוב מהצלחתו של כל ארגון.

העבודה של קידום אתרים כוללת עשייה בלתי נגמרת , היות והאתרים המתחרים ממשיכים לקדם את האתר שלהם – כל עצירה או הפסקה של קידום האתר – תגרום אוטומטית לפגיעה בתוצאות הדירוג שלו.

על כן, עבודת קידום אתרים אינה עבודה שעושים אותה תוך חודשיים או שלושה – עבודת קידום אתרים היא עבודה שיש לעשות באופן קבוע – על מנת שניתן יהיה לשמור על תוצאות דירוג האתר.

מקדמי אתרים ילוו, במקרים רבים, את בעל האתר כבר בשלב בניית האתר- על מנת לאפיין ולבדוק שהאתר מתאים לצרכי קידום בגוגל.

תחילת פרויקט קידום אתרים מתחיל במחקר מילות מפתח.  בשלב זה קובעת חברת הקידום , ביחד עם הלקוח, באילו ביטויים יקודם האתר.  לשלב זה אחריות מכרעת באיכות התנועה של הגולשים שיגיעו לאתר.

לאחר שלב זה מגיע שלב חשוב מאוד בתהליך הקידום – אופטימיזציה לאתר.  בשלב זה עוברת חברת הקידום אחר כל הדפים באתר, ועורכת אותם על מנת שיתאימו לקידום של מילות המפתח הנבחרות באתר.  תהליך זה גם בודק את כל בעיות האתר ומייצר מסמך אופטימיזציה עם הנחיות ברורות – מה יש לעשות על מנת לקדם את האתר בגוגל.

למעשה משלב זה מתחילה העשייה השוטפת של קידום האתר.

עשייה זו כוללת קודם כל כתיבת תוכן לאתר.

בכל חודש מייצרת חברת הקידום עשרות תכנים שמוזנים באתר הלקוח ומופצים בשלל אתרים ברשת – על מנת להוציא בתוכם קישורים שיעזרו בקידום האתר ברשת.  ככל שפעולות אלו נעשות בצורה איכותית וטובה יותר – כך יתקדם האתר לאורך זמן גבוה יותר בגוגל.

זמן רב מושקע בעבודה זו – איתור אתרים רלוונטיים לפרסום מאמרים והוצאת קישורים מהם, עבודה שוטפת מול מקדמים ואתרים אחרים על מנת לבצע "דילים" של החלפות קישורים מולם, נוכחות בלתי פוסקת בשלל אתרי אינדקסים, פורומים ובלוגים ועוד..

כמה שווה מקדם אתרים?

אם תערכו סקר ובדיקה כמה מרוויח מקדם אתרים בארגונים שונים, תגלו שהמשכורות מתחילות מ- 5,000 ₪ ומאמירות עד קרוב ל- 20,000 ₪.

אז כמה שווה לכם חברת קידום אתרים, שתתעסק יומיום בקידום האתר שלכם ותעניק לכם ייעוץ ותמיכה בלתי פוסקת – ששווה הצלחה באינטרנט?

אין ספק בעובדה ששיווק הוא תחום שעולה הרבה כסף.  במרבית הארגונים והחברות, חלק עיקרי מתקציב החברה מופנה לשיווק ופרסום.

הבעיה מחמירה יותר כשמדובר בעסקים קטנים.  אני מדבר על אותם עסקים של one man show, בו אדם אחד הוא גם המנהל, גם איש הכספים, גם מנהל השיווק ובמקרים רבים גם העובד.  הבעיה עם לקוחות כאלה, שלרובם אין תקציב גדול להשקיע בפרסום ושיווק, אך מצד שני כמות הדרישות שלהם זהה ללקוחות שמשקיעים סכומים גדולים יותר.

אז איפה הבעיה?  בחוסר התקציב או בגודל הדרישות? 

הבעיה היא שישנה משוואה פשוטה אותה יש לקיים  – כגודל התקציב – גודל הדרישות.  במסגרת עבודת קידום אתרים, נבחרים ביטויים ומילות מפתח שיש לקדם.  אי אפשר שלקוח בעל תקציב זעום של כמה מאות שקלים בחודש (ואם נכמת את זה למספרים – עד 1500 ₪ בחודש) – ידרוש קידום בביטויים תחרותיים מאוד.    ככל שהלקוח מעוניין לקדם יותר ביטויים – וככל שאותם ביטויים יהיו תחרותיים – כך הם יצרכו יותר עבודה –וכך גם העלות של אותה עבודה תגדל.

רבים מאותם בעלי אתרים ימצאו בסופו של דבר מקדם אתרים בתקציב זעום, וכאן בדיוק הבעיה.

מקדמי אתרים חאפרים

כאן נפתחת תעשייה שלמה שהיא אחת הגורמים העיקריים לכך שישנו זילות במקצוע של מקדמי אתרים.

להגיד את האמת, עבודתם של מקדמי אתרים אינה מצריכה זן מיוחד של אנשים, אנחנו לא נדרשים להיות גאוני מחשוב או מהנדסים מבריקים.

כיום, כל מי שרוצה להיות מקדם אתרים, יכול בעזרת הרבה שעות של ישיבה על התחת, ללמוד את כל המקצוע באינטרנט.

אם יש יכולת אחת שחשובה ומשותפת לנו, כל מקדמי האתרים, זה הרצון הבלתי נדלה שלנו ללמוד ולהתעדכן בכל הנעשה בתחום.

כפי שאתם יודעים, כמעט בכל יום משהו חדש מתפתח ומשתנה בעולם האינטרנט, ועלינו כמקדמי אתרים להיות עם היד על הדופק ולהיות מסונכרנים עם כל שינוי שעשוי להשפיע על דירוג האתרים שלנו ושל לקוחותינו.

הקלות הרבה בכניסה למקצועות קידום אתרים, הפכו את התעשייה לפורחת וסוערת, כשבשנים האחרונות, צצות מאות חברות קידום אתרים שמציעות לבעלי אתרים שירותי קידום אתרים.

וככל שהכניסה למקצוע והאפשרות לעשות ממנו כסף הפכו לקלים יותר – כך החלו לצוץ בקרבנו מקדמי אתרים חאפרים.

אותן חברות "שקר כלשהו שמקדם אתרים", מפתות בעלי אתרים בשירותי קידום אתרים במחירים מגוחכים של כמה מאות שקלים בחודש ומבטיחות להם חלומות באספמיה.

חאפרים רבים מבטיחים ללקוחותיהם מקום ראשון בגוגל  (דבר שלא ניתן להתחייב עליו גם אם יש לך חברים בגוגל),  מציעים ללקוחות שלהם קידום במגוון ביטויים לא תחרותיים ולא רלוונטיים שלא יביאו תנועה ממוקדת ואיכותית של גולשים – והכי חמור, פעמים רבות הם נוקטים בשיטות פסולות ולא אתיות לקידום האתר של הלקוחות שלהם, ובכך מסכנים אותו בענישה מגוגל.

בדיוק בגלל מקדמי אתרים חאפרים אלה – הוכתמה תעשייה שלמה של חברות קידום אתרים.

מה עם הכסף?

סוגיה נוספת שחשוב לציין היא מוסר התשלומים הלקוי של הלקוח הישראלי.  מישהו אמר שוטף + ???

הלקוחות הישראלים (וככל שהם גדולים יותר – כך הם מרשים לעצמם יותר), משתמשים באופן קבוע במוסר התשלומים של שוטף +.  כך, פעמים רבות, משקיעות חברות קידום האתרים כספים ועבודה רבה (כולל שעות עבודה מרובות של עובדים במשרה מלאה ואחזקת משרד) בקידום הלקוחות, וזוכים לתשלום חודשים אחר כך.

ואני שואל שאלה פשוטה ומוסרית – חברות הקידום דואגות שמאות ואף אלפי לקוחות פוטנציאליים ייכנסו לאתר שלהם מדי חודש – ובכך תורמים באופן ישיר להגדלת ההכנסות של החברה.   לא מגיע להם תשלום בזמן?

חשוב להגיד!

מקדמי אתרים הם מחלקת השיווק ולמעשה הם אלה שידאגו למיתוג של הארגונים והחברות ברשת.

יש משפט שכל אחד מאתנו שמע לא פעם:  "הפתרון הזול יותר, בסופו של דבר יהיה היקר יותר".   דבר זה נכון עוד יותר בקידום אתרים.

העבודה של חברות קידום אתרים היא עבודה קשה וסיזיפית.  מדובר בעבודה שלא נגמרת, ושיש לה מדדים ברורים של הצלחה או כישלון – כל תוצאה מלבד מיקום האתר בתוצאות הגבוהות של הדף הראשון בגוגל – היא כישלון!    היות וישנם אלפי אתרים שמתחרים על כל תוצאה (מילת מפתח) והיות והאלגוריתם של גוגל מתעדכן חדשות לבקרים – הופכת העבודה לקשה עוד יותר.

אי לכך, נדרשים מקדמי אתרים להפגין יצירתיות בלתי פוסקת – על מנת לגרום ללקוחות שלהם להתקדם לתוצאות הראשונות בגוגל.

לקוחות ובעלי אתרים יקרים, תבינו אחת ולתמיד, ככל שתשכילו להשקיע ולהבין כמה עבודת קידום אתרים יכולה לתרום לכם, וככל שתתנו לחברות קידום אתרים את אורך הרוח הנדרש – כך תצליחו בסופו של יום.

עבודת קידום אתרים היא עבודה קשה שאורכת זמן רב.  אך אם עושים אותם בצורה כשרה ואתית ולאורך זמן – התוצאות בסופו של דבר יגיעו!

צריכים תוכן מעולה לאתר שלכם?

AD תוכן ומדיה מתמחה במתן פתרונות תוכן. בעזרת שירותי התוכן שלנו תוכלו לקדם את האתר שלכם בתוצאות החיפוש של GOOGLE וגם להגדיל את כמות הלקוחות שפונים אליכם דרך האתר.

4 תגובות
 1. Reznik
  Reznik אומר:

  אחרי שלוש שנים ארוכות שבמהלכן טיפלתי בעשרות ויותר לקוחות, אני לא יכול שלא להסכים עם הקביעה הזו שמבחינת הלקוח מקדם האתרים הוא "זה שמטפל לי באתר" וזה שיעשה להם הכל באתר.

  הגב
 2. איתן יריב
  איתן יריב אומר:

  אני חושב שהמאמר כתוב היטב ומשקף את רחשי ליבם של רבים אשר עוסקים במקצוע. קלעת לנקודה כואבת.
  האם נגיע לשינוי המיוחל?
  ייתכן שדווקא "ניעור רציני" של כלל העוסקים בתחום, התאגדות כללית שמטרתה הצבת דרישות סף (בדמוי מבחן ידע או אחר) יועילו להגדרות תפקיד מדויקות והעלויות הראויות פר שעה. ממש כשם שישנו מחירון שעתי במוסך על פי הסכם איגוד המוסכים.

  הגב
 3. admin
  admin אומר:

  הי איתן,
  השאלה היא איך יוצרים התאגדות כזו, כשהמקצוע בעצמו אינו מעוגן במדינה שלנו..
  מבחינת התמחור, אני יכול להבין את הלקוחות, שכן השונות במחירים בין חברה לחברה ובין לקוח ללקוח משתנה, (וכמובן בהתאם לתחרות על כל ביטוי) ולכן קשה מאוד לקבוע מהו תמחור נכון ואמיתי לקידום אתר.
  לגולשים כיום מאוד קשה לדעת מהי חברת קידום לגיטימית..
  אני יודע שבחברות רבות (גם כאלה בעלות שם וותק רב) , מבוצעת עבודה מינימלית מאוד מדי חודש, ורובה גם ככה מבוצעת בoutsource…
  יש בעיה עם הלקוח הישראלי , אין ספק, אבל יש גם בעיה בנו , בקהילה של המקדמים ומכאן הפיתרון לבעיה. אם אנחנו באמת נצליח ליצור איזושהי התאגדות ומחירון הוגן ומובן ללקוחות – אני מאמין שאנחנו בדרך הנכונה.

  הגב

פינגבקים וטרקבקים

 1. […] כמעט עם כל תעשייה ובכל מקום שיש פוטנציאל לעשות כסף.  הזילות מתקיימת גם עם מקדמי אתרים ומתרחשת במגוון תעשיות […]

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *